Možná tomu nebudete věřit, ale i jako profesionálního fotografa mě stále zajímá, který ze současných kompaktních fotoaparátů je nejlepší. Miluji totiž to pohodlí, když mám v kapse aparát kdykoliv připravený zachytit kvalitní snímek. A ačkoliv mobilní technologie neustále postupují dopředu, věřím, že pořád ještě existují kompakty, které mají, když dojde na focení, nad chytrými mobilními telefony citelně navrch. Ať už hovoříme o schopnosti zachytit fotografii v RAWu, větším rozsahu zoomu, rychlejším zpracování snímku, kvalitnějších fotkách při slabém osvětlení, anebo prostě jen o výrazně lepší ergonomii. Dobrých důvodů, proč si i v roce 2019 koupit kompakt, je zkrátka víc než dost.
Pokud se to ve vašem mobilu hemží tisíci nezajímavými fotkami ze všech koutů světa, je čas začít uvažovat o investici do letošních vzpomínek a upgradovat zařízení. Kompaktní foťák je v tomhle případě dobrou volbou. Současný trh nabízí mnoho druhů kompaktních a automatických fotoaparátů, pro zjednodušení jsem se rozhodl za „kompaktní“ označit takový aparát, který pohodlně uložíte do kapsy.
Kromě velikosti jsem vzal v úvahu samozřejmě i další parametry, a ty jsou následující:
Cena – pokud chcete levný kompaktní fotoaparát, bude lepší, když zůstanete u svého smartphone. Chcete-li dosáhnout lepších výsledků, bude nutné investovat větší sumu, ale můžete si být jisti, že vaše investice bude ránou do černého.
Veškeré fotky co na webu naleznete je možné vytisknout na plátno, nebo kapa desku. Pokud se vám můj způsob a styl focení líbí mrkněte na portfolio a služby co nabízím.
Jednoduchá obsluha – pokud jste zvyklí používat na focení chytrý telefon, je dobré, aby vámi zakoupený fotoaparát měl podobně snadné ovládání, a přitom si zachoval všechny své funkce. Aby byl zkrátka „chytřejší“ než chytrý telefon, ale stejně jednoduchý na obsluhu.
Funkčnost – od kompaktního foťáku očekávám, že bude disponovat funkcemi, jež na chytrém telefonu nenajdete, případně bude mít podobné funkce jako mají smartphony, ale mnohem lépe využitelné.
Zábava – je to trochu vágní popis, souhlasím, ale se všemi špičkovými kompaktními fotoaparáty musí být focení sranda. Pokud by nebyla, můžeme se dál držet chytrých telefonů.
Nejlepší kompaktní fotoaparáty 2019
Foto | Název | Parametry |
Panasonic TZ100 |
|
|
Sony RX100 V |
|
|
Ricoh GR II |
|
|
Fujifilm X100 F |
|
|
Canon G1 X Mark III |
|
Přehled kompaktních fotoaparátů
Ke každému fotoaparátu jsem přidal i video. Doufám, že pro vás bude jeho shlédnutí užitečné. A nezapomeňte se podívat i na další videa uznávaných youtuberů.
Panasonic Lumix DMC-ZS100/TZ100
Megapixely: 20
Velikost senzoru: 1″ (13.2 x 8.8 mm)
Rozměry: 4.37 x 2.56 x 1.73″ (111 x 65 x 44 mm)
Hmotnost: 312 g (0.69 lb / 11.01 oz)
Cena: Pro zjištění aktuální ceny klikněte sem
Panasonic je průkopníkem v oblasti integrace optického zoomu do kompaktního fotoaparátu. 10-ti násobný zoom v Panasonic Lumix DMC-ZS100/TZ100 vás pravděpodobně neohromí. Ale co tento model ztrácí na velikosti zoomu, dohání na kvalitě snímaných fotografií a vysoké funkčnosti použití. Protože jeho název zní trochu jako jazykolam, pojďme mu říkat jen zkráceně Lumix TZ100! Je osazen 1″ snímačem s rozlišením 20MPix, proto jsou jím pořízené snímky živé a ostré. Tak jak jsme zvyklí od jeho předchůdců. V čem naopak své předchůdce překonává je výkon při slabém osvětlení, kdy vyniká skvělou citlivostí ISO. Naprosto bez problému jsem s ním fotil z ruky ve slabém světle s nastaveným ISO na 3200. dokonce i snímky zvětšené na 100% jsou ostré, čisté a zcela přirozené. Samozřejmě lze, v případě, že je pro vás focení bez použití blesku mnohem důležitější než jemná zrnitost fotky, bez problémů ISO nastavit i na vyšší hodnotu (až do 25.600).
Systém uspořádání menu je u Lumix TZ100 naprosto logický, co mi však chybělo, byla položka nastavení nebo tlačítko pro ovládání voleb ISO. Šlo by to vyřešit změnou nastavení jednoho z tlačítek pro zpracování ISO, případně nastavit pomocí vlastní nabídky v menu. Dalším drobným nedostatkem, který jsem na Lumixu TZ100 odhalil, je absence gripů na zadní straně těla fotoaparátu. Ten foťák je skvělý svým kovovým provedením, ale v ruce trochu klouže. A tak je nastavování ovládacích tlačítek jednou rukou, aniž by vám fotoaparát vyklouzl, dost sci-fi.
Skvělou vychytávkou na Lumixu TZ100, jež se běžně u takto malých fotoaparátů nevidí, je funkce Post Focus. Ta umožní zaostření snímku na konkrétní objekt až po jeho vyfocení. Na famózním 3″ dotykovém displeji si jednoduše dotykem zvolíte jakýkoliv objekt, ať už v popředí nebo v pozadí fotografované scény, na který chcete zaostřit. A to dokonce i po vyfocení snímku! Ačkoliv má tato funkce a její použití svoje limity, je skvělá na experimenty při focení. Zároveň vám umožní plně využít všechny možnosti objektivu f/2.8-5.9 Leica DC. Abyste ji viděli v akci, stačí zkouknout následující video.
10-ti násobný zoom v rozmezí 25-250mm dělá z Lumixu ZS100 skvělý cestovní fotoaparát. Jen je potřeba mít na paměti, že při 250 mm se stupeň clony upraví na f/5,9 a je tedy nutné si ohlídat dobré světelné podmínky, abyste získali dobrý snímek. Potlačit rozmazání snímku, obvykle způsobené ručními otřesy při fotografování se zoomem, vám pomůže 5-ti osá stabilizace. Dalším suprovým prvkem mezi kompaktními fotoaparáty, jímž Lumix TZ100 disponuje, je DFD (Depth from Defocus). Jedná se o technologii automatického ostření , která výrazně zlepšuje jeho výkonnost, zejména hovoříme-li o kontinuálním ostření.
Díky 4K videozáznamu a možnosti sekvenčního snímání, můžete zachytit video o 30 snímků za sekundu, pak z něj jeden konkrétní Frame vybrat a převést ho na 8MPx fotku.
Speciální možnost „Light Composition Processing„, s jejíž pomocí zvýšíte dynamický rozsah scény, třeba při focení v noci nebo za zhoršených světelných podmínek, wi-fi, fotografování do RAWu, stejně jako mnoho dalších pokročilých funkcí jsou důvody, proč si lidé Lumix TZ100 kupují. Tím nejhlavnějším důvodem však zůstává 1“ snímač. Ve své cenové kategorii je tímto osazením opravdu bezkonkurenční.
AKTUÁLNÍ CENA FOTOAPARÁTU LUMIX ZS100
Sony Cyber-shot DSC-RX100 V
Megapixely: 20
Velikost senzoru: 1″ (13.2 x 8.8 mm)
Rozměry: 4.02 x 2.28 x 1.761″ (102 x 58 x 41 mm)
Hmotnost: 299 g (0.66 lb / 11.55 oz)
Cena: Pro zjištění aktuální ceny klikněte sem
Začněme tím, že si fotoaparát Sony RX100 V popíšeme, jedná se o fotoaparát, o kterém se hodně mluví už od jeho uvedení na trh. Řada foťáků RX100 se špičkovým výkonem ve svém kompaktním těle, je velmi populární jak u profesionálních, tak u amatérských fotografů. S pátou generací tohohle neuvěřitelného přístroje, Sony opravdu posunul hranice možností fotoaparátů, které se (pohodlně!) vejdou do kapsy. Pokud přemýšlíte o Sony RX100 V, bezpochyby narazíte na tisíce recenzí vynášejících ho do nebe, které doprovázejí vydání každé další generace, rok za rokem. Každá další generace je k dostání za nižší cenu než ta předchozí. Ale nenechte se ukolébat k dalšímu čekání, pátá generace je jednoznačně ta, kterou musíte mít.
Novinku ze stáje Sony můžete získat zde, avšak pokud opravdu potřebujete velký rozsah objektivu, jednoznačně vám doporučuji model V. generace. Anebo, pokud sháníte skvělý kompakt na vlogging, sáhněte po IV. generaci RX100. RX100 dosud používaly kontrastní autofocus, což je sice teoreticky v pořádku, ale nese to s sebou jistá omezení. Sony RX100 V je první, která nabízí jak kontrastní autofocus, tak i autofocus fázový. Ten umožní plné využití všech 315 ostřících bodů v hledáčku. Pokud to zkombinujete s absurdním servo módem s 24 framy za sekundu a automatickým řízením expozice, je téměř nemožné přijít o záběr. Jen si to uvědomte! 24 snímků za sekundu! To je jako byste natáčeli video. Díky 4K snímání videa, je možné z něj extrahovat 8 MPx snímky a ty uložit jako samostatný soubor. S použitím závěrky v režimu „elektronická závěrka“ s rychlostí až 1/32000 sec lze zachytit zpomalená videa v jemné plynulosti. Nechci se příliš do hloubky zabývat točením videí, článek se má týkat nejlepšího kompaktního digitálního fotoaparátu. Ale stojí za zmínku, že Sony RX100 V je nejlepší malý fotoaparát pro vlogování, který jsem měl v ruce. Jak již bylo zmíněno výše, přimlouvám se pro tento účel za IV. generaci tohoto modelu.
Fotografie ze Sonky RX100 V jsou vynikající kvality, s ostrým, kontrastním a živým výstupem ve formátu JPG i RAW, v němž si uchovávají překvapivé množství dat. Dynamický rozsah je, pro kompakt této velikosti, výjimečný a 1“ snímač nabízí více než dostatečně široké pole působnosti pro ty, kteří rádi experimentují se snímáním RAW. Otočíte-li skvělý 3″ výklopný displej o 180 °, můžete při snímání videa natáčet sami sebe, díky úžasnému automatickému zaostřování se fotoaparát v milisekundě přeostří z vašeho obličeje na pozadí snímku. Sony jej prezentuje jako nejrychlejší systém automatického zaostření na světě, podle nich umí zaostřit na objekt za 0,05 vteřiny. Já jejich tvrzení rozhodně neodporuji. Opravdu to musíte vidět a zažít – Sony má to nejrychlejší automatické zaostřování ze všech kompaktních fotoaparátů, které můžete letos koupit. A velmi pravděpodobně je to nejrychlešší automatické zaostřování v historii vůbec! Mrkněte na video a přesvědčte se, jak neuvěřitelně rychle umí Sony RX100 detekovat objekt a zaostřit na něj.
Vzhledem k velikosti přístroje je nepravděpodobné, že budete potřebovat obal na fotoaparát nebo dokonce tašku s popruhem přes rameno. Co bych vám doporučil je, používání poutka na ruku, protože tento fotoaparát snadno z ruky vyklouzne. Navzdory své kapesní velikosti nabízí foťák praktický vyskakovací OLED elektronický hledáček (EVF). Samozřejmě od něj nelze očekávat výkon, jaký poskytují nejlepší dostupné zrcadlovky, v segmentu kompaktní fotoaparátů je to však mezi hledáčky nadprůměr.
Fotoaparát vám dále nabízí vyskakovací blesk, který může být vaším světlem v temnějších časech. Jen je třeba mít na paměti, že blesky na fotoaparátu vždy poskytují podprůměrný výsledek. Naštěstí, se clonou f/1.8-2.8 v kombinaci s vynikajícím vysokým výkonem ISO (až 12 800) jej pravděpodobně nikdy nebudete muset použít. Co se týče rychlosti nastavení, Sony RX100 V je výrazně rychlejší než IV. generace, a logický (byť poněkud rozvětvený) systém menu zůstává z velké části stejný jako u jeho předchůdce. Sony RX100 podporuje připojení pomocí WiFi, což je u přístrojů této cenové relace dosti běžné. Směrem k inteligentním zařízením jej posouvá přidaná NFC technologie, jež tak běžná už není.
Pokud hovoříme o ceně, 34.000,- ji opravdu neposílá na první místo nákupního seznamu většiny fotografů. Pro ty, kdo si zakládají na pokročilých technologiích, malých rozměrech, je Sony RX100 V z pohledu cena výkon opravdu dobrou volbou. Moje jediná výtka k Sony RX100 V je, že nemá dotykový LCD displej. Mít výklopný LCD diplej, který ale nelze ovládat dotykem, je trochu mimo moje chápání. A je ostudou Sony, že nejsou schopní odstranit tuto vadu na kráse u jinak téměř dokonalého fotoaparátu. Až se jim to podaří, stane se, se svým lehkým kompaktním tělem Sony RX100 V tenkým balíčkem neuvěřitelného množství technologií. Z pohledu designu vypadá úžasně, a jeho neuvěřitelná výkonnost autofocusu v kombinaci s působivou kvalitou obrazu dělá z tohohle malého tahouna zlatý standard superychlého kompaktního foťáku roku 2019.
AKTUÁLNÍ CENA FOTOAPARÁTU SONY RX100V
Ricoh GR II
Megapixely: 16
Velikost senzoru: APS-C (23.7 x 15.7 mm)
Rozměry: 61 x 2.48 x 1.38″ (117 x 63 x 35 mm)
Hmotnost: 251 g (0.55 lb / 8.85 oz)
Cena: Pro zjištění aktuální ceny klikněte sem
Jasně, vypadá to divně, zahrnout do přehledu nejlepších fotoaparátů roku 2019 model uvedený na trh v roce 2007! Jsem ovšem přesvědčen, že Ricoh bude vydávat III. generaci tohoto velmi populárního kompaktního fotoaparátu. Ale nyní si povídejme o legendárním Ricoh GR II. Jedná se o kompaktní fotoaparát, který si z mnoha důvodů vydobyl status kultovního fotoaparátu, zejména mezi streetovými fotografy. A ať už mezi ně patříte nebo ne, myslím si, že byste měli o Ricoh GR II uvažovat, zejména díky jedinečné řadě funkcí, kterými disponuje.
Než se na tyto speciální funkce podíváme zblízka, věnujme se těm základním. Ricoh GR II nabízí APS-C senzor, objektiv o ekvivalentu 28mm a cloně f/2,4 s rozlišením 16,2MP. Samozřejmě se vám stále ještě může podařit vyfotografovat snímek se slušným bokehem, pokud fotografujete zblízka, ale malá hloubka ostrosti není to, čím je tento kompakt zajímavý. Je zde režim autofocus a servo mód – jsou relativně svižné, ale nenabízí nic, co by nenabízely ostatní fotoaparáty zahrnuté do našeho přehledu. Rozsah ISO je lehce podprůměrný, pohybuje se v rozmezí od 80 do 1600 – a rozhodně to tedy není fotoaparát pro noční focení bez integrovaného blesku, jen tak z ruky. Ricoh GR II považuje mnoho lidí za nejlepší kapesní fotoaparát, snadno se nosí, ve vzhledu slitiny hořčíku vypadá příjemně drsně, snadno se ovládá, ale zajímavého je na tomto kompaktu, jež bývá nazýván „dokonalost na dlani“, mnohem víc!
Začneme s kvalitou obrazu, jež mi skutečně připomíná staré dobré Leicy – bohaté, kontrastní, s jedinečným vzhledem, těžko se to popisuje slovy. Ricoh coby výrobce tiskáren, kopírek a faxů dělá ve srovnání s jinými výrobci fotoaparátů, při práci s obrazem, něco jinak. A je to vidět. Navzdory tomu, že je fotoaparát velmi jednoduchý s přehledným systémem menu, možnosti přizpůsobit si Ricoh GR II podle svého jsou nepřekonatelné. V nastavení fotoaparátu si můžete nadefinovat téměř cokoli. Cením si především možnosti pojmenovat si své nastavení, je to velmi užitečná věc, kterou by mohli zavést i jiní výrobci. Na první pohled pracuje velmi potichu, díky tvaru umožňující jistý úchop, jej lze bezpečně držet a ovládat jednou rukou, a fotografování s ním je hračka.
Pro pouliční fotografy, nebo ty, kdo mají rádi zonální ostření, má Ricoh GR II užitečnou možnost předem nastavit stanovenou vzdálenost, na níž se má zaostřit, následně lze stisknutím tlačítka přepnout z automatického režimu ostření do manuálu.
Díky videu výše se mi podařilo objevit jednu skutečně skvělou funkci tohoto aparátu. Jsem přesvědčen, že o ní mnoho majitelů ani neví, a to i přestože, se jedná o vlastnost jedinečnou a nanejvýše užitečnou.
Vzhledem k tomu, že Ricoh GR II podporuje snímání RAW ve formátu DNG, můžete prostřednictvím vestavěné WiFi odeslat snímky do chytrého telefonu nebo tabletu a udržet tak jejich formát RAW souboru. To znamená, že následně můžete snímek v RAW vyvolat v mobilu v aplikaci Lightroom Mobile nebo v jiném libovolném editoru, exportovat je do JPG a publikovat, aniž byste museli zapnout počítač! Pokud vím, je to jediný kompaktní foťák, který toto umí – a je ironií osudu, že dokonce ani Ricoh svou jedinečnost neumí prodat a vystavět na ní kampaň.
Při ceně necelých 16.000,- (aktuální cenu naleznete zde) se jedná o výjimečný kompaktní fotoaparát, který jako jeden z mála obstál ve zkoušce časem, a právem si zaslouží být na wish-listech fotografů všech fotografických odvětví. Stejně jako u všech populárních fotoaparátů starší provenience, bych vám radil jej vyzkoušet, dřív než se přestanou vyrábět.
AKTUÁLNÍ CENA FOTOAPARÁTU RICOH GR II
Fujifilm X100F
Megapixely: 24
Velikost senzoru: APS-C (23.6 x 15.6 mm)
Rozměry: 5 x 2.95 x 2.05″ (127 x 75 x 52 mm)
Hmotnost: 469 g (1.03 lb / 16.54 oz)
Cena: Pro zjištění aktuální ceny klikněte sem
Fuji považuji za jeden z nejlepších cestovních kompaktů vůbec. Pro ty z vás, kdo o něm ještě neslyšeli, přináším podrobný výčet důvodů, proč.
Jak jsem se zmínil v úvodu tohoto článku, kvalita obrazu by měla být, při hodnocení kompaktních fotoaparátů, poměrně zásadním bodem. Pokud konečný obrázek nevypadá výrazně lépe než fotka pořízená vaším chytrým telefonem, vyhodili jste peníze za váš kompakt z okna. Snímky pořízené tímto aparátem jsou naštěstí skvělé. Během mých fotografických let jsem vyzkoušel množství fotoaparátů, ty se kterými skutečně rezonuji, vždy vytváří obrázky, které mají něco zvláštního, něco je u nich jinak – nazvěme to třeba X-faktor!
Fujifilm X100F představuje kombinaci legendárního zobrazovacího know-how společnosti Fuji, jedinečná clona f/2 a objektiv 23mm (ekvivalent 35mm) a snímač 24MP X-Trans. To vše přináší nepřekonatelný bohatý, kontrastní obraz. I při širokoúhlém snímání na f/2, je bokeh krásný, a na úrovni, jež je normálně vyhrazena pouze pro fotoaparáty s mnohem většími snímači.
Kvalita fotek Fujifilm X100F je tak dobrá, že jako na jednom z mála přístrojů se mi líbí fotografovat přímo do JPEG. Když chci zvýšit dynamický rozsah, použiji RAW formát, na kterém je super, že obsahuje dostatek dat, k vykreslení každého pixelu. Dosud jsem mluvil o kompaktech, které je radost používat. Ale nikde ta radost není tak silná jako u Fujifilm X100F. Od fantastického retrodesignu, který vás vyzývá k tomu, abyste tento fotoaparát vzali do ruky, s širokou škálou manuálně nastavitelných voleb, po intuitivní ovládání, do kterého snadno vklouznete – vztah si k tomuto foťáku vybudujete rychle. Možnost nastavit clonu pomocí prstence umístěného kolem objektivu je také jednou z řady unikátních vlastností Fujifilm X100F, ta bude oslovovat zejména fanoušky dálkoměrů. Každé tlačítko či knoflík představují příležitost pro jemné, matné kliknutí a přispívají k dokonalosti zážitku z focení.
Výkonost AF starších modelů, nebyla natolik slavná. Ačkoliv AF u Fujifilm X100F nikdy nezíská žádnou cenu, použito s funkcí detekce obličeje a rychlejším zaostřením, jsem prošvihl méně snímků než kdykoliv předtím. Jediný skutečný souboj svádím u tohoto luxusního aparátu se systémem menu. Je totiž, stejně jako u všech fotoaparátů z dílny Fujifilmu, naprosto zmatené. Naštěstí, jakmile jednou provedete nastavení hlavních parametrů, nemáte důvod se do vlastní nabídky vracet.
Jediným důvodem, jenž by vás mohl přimět zkusit své štěstí v hlavní nabídce, je nastavení pro simulaci filmu, které zde funguje mnohem lépe než v ostatních kompaktních fotoaparátech. Simulace filmu se značkou Fujifilm je prostě bezkonkurenční. Věřte mi, Fujifilm X100F je úžasný kompakt, jehož pořízení by měl zvážit každý, kdo to myslí s fotografováním vážně. Jediné, co musíte udělat, je rozhodnout se mezi stříbrným nebo černým provedením. Já vybírám druhou variantu. 🙂
AKTUÁLNÍ CENA FOTOAPARÁTU FUJIFILM X100F
Canon PowerShot G1 X Mark III
Megapixely: 24
Velikost senzoru: APS-C (22.3 x 14.9 mm)
Rozměry: 4.53 x 3.07 x 2.01″ (115 x 78 x 51 mm)
Hmotnost: 399 g (0.88 lb / 14.07 oz)
Cena: Pro zjištění aktuální ceny klikněte sem
PowerShot G1 X Mark III je poslední kompaktní fotoaparát vyšší střední třídy z dílny Canonu. Uvedením na trh si rychle získává popularitu jako nejnovější vlajková loď řady PowerShot G-Series. Je to také fotoaparát s největším snímačem, jaký kdy Canon osadil do svých foťáků s pevným objektivem. Senzor velikosti 24MPx APS-C možná stále sekunduje ve snímání ve zhoršených světelných podmínkách ostatním, dříve zmíněným fotoaparátům, disponujícím velkými snímači. Ale Canon PowerShot G1 X Mark III však navíc nabízí skvělý zobrazovací výkon. Snímač poslední generace, kombinovaný s autofocusem s duálními pixely, zajišťuje ostrý, přesně zaostřený obraz s jasně čitelným rukopisem Canonu – jeho barvami a nízkou zrnitostí při vyšším ISO (100-25600).
Objektiv s ekvivalentem 24-72 mm je nacpaný do kapesního robustního těla fotoaparátu. Ten je, díky vhodně umístěným gripům, radost mít v ruce. Tělo aparátu je odolné vůči vlivům počasí, vychytávka, jíž se mnoho modelů na trhu kompaktních fotoaparátů pyšnit nemůže. Stejně jako u všech kompaktních foťáků menších rozměrů, je možnost držet a ovládat přístroj jednou rukou, což je zásadní pro rychlé snímky a pro klid při fotografování v pohybu, poměrně solidní. Je chvályhodné, že v tomto ohledu nemusíte mít o vyklouznutí svého Canonu z ruky obavy.
Drobnou slabinou Canonu PowerShot G1 X Mark III je spíše průměrný objektiv se clonou f/2.8-5.6. Ten je sice dostatečně široký pro snímání všech objektů při nastavení clony f/2.8, ale za snížených světelných podmínek se ukáží jeho limity. Pro všechna tlačítka voleb platí, že na Canonu PowerShot G1 X Mark III je odveden dobrý kus práce, nikde nemáte pocit, že by jich bylo příliš na jednom místě. Výklopný monitor používající nejnovější technologii dotykového displeje, která zajistí, že všechna tlačítka poskytují rychlou odezvu na klepnutí, je skvělým doplňkem.
Kompaktní fotoaparáty s výklopnými displeji jsou stéle běžnější, ale i přesto nejsou výklopné obrazovky součástí každého z modelů. Já jsem jejich velký fanda, usnadňují totiž zachycení velmi kreativních kompozic, aniž byste si u toho vyvrátili krk. Skvělá věc na displeji Canonu je možnost označit si bod pro AF, zatímco vaše oči stále sledují hledáček fotoaparátu. Ještě musím zmínit, že přítomnost optického hledáčku na kompaktní fotoaparátu také není běžnou záležitostí. Navíc je to věc, kterou jistě mnozí z fotografů ocení.
Fotoaparát nabízí interní aplikaci pro vyvolání RAW snímku, WiFi, makro, timelapse snímání videa, leaf-shutter, vestavěný ND filtr a mnoho dalších funkcí, které jsou krásné ale nepříliš inovativní, obzvlášť u kompaktního fotoaparátu této cenové hladiny.A pak je tu ještě baterie s podprůměrnou kapacitou, s níž budete rádi za 200 fotek na jedno nabití. Fakticky velké zklamání.
A pak tu máme otázku, kolem které se obvykle chodí jako kolem horké kaše… otázku ceny?! V současné době se cena tohoto Canonu pohybuje kolem 32.000,- a jedná se tak o jednu z nejdražších kamer v této kategorii. Vzhledem k tomu, jak krátce je uvedena na trh, doporučuji vám počkat s nákupem pár měsíců, dokud cena neklesne na rozumnou hladinu pod 25.000,- Kč. Ptáte se, proč jsem do přehledu nejlepších kompaktních fotoaparátů roku umístil i tento foťák s tolika nedokonalostmi? Jistě, kromě toho, že z pohledu kvality snímání je jedním z nejlepší aparátů, které můžete sehnat, byl Canonu PowerShot G1 X Mark III jedním z nejpříjemnějších fotoaparátů, které jsem měl v rámci přípravy tohoto přehledu v ruce.
AKTUÁLNÍ CENA FOTOAPARÁTU CANON G1 X MARK III
Možná vám to nepřijde podstatné, jenže pocit, který ve vás fotoaparát vyvolává, když ho držíte, je velmi důležitý. Pokud jej chcete pohodlně obsluhovat (i navzdory tomu, že se jedná o kompakt), a chcete si focení s ním užít (právě díky materiálu a tvaru gripů, rozmístění tlačítek apod.),musí vám sednout. V tomto ohledu získal Canon plný počet bodů a má právo zůstat na seznamu. Pokud s tím nesouhlasíte, klidně mi to v komentářích pod článkem řekněte. 😉
Další články ze série “Nejlepší fotoaparáty“:
Mrkněte kde provětrávám techniku v kategorii cestopisy 😉