Vyplatí se nakupovat techniku z druhé ruky? Na co si dát pozor při koupi a jaká jsou rizika, jsem sepsal pro vás v následujících bodech. Já sám mám dobré zkušenosti jak s prodejem tak nákupem fototechniky z druhé ruky, proto věřte, že vím o čem mluvím.



Veškeré fotky co na webu naleznete je možné vytisknout na plátno, nebo kapa desku. Pokud se vám můj způsob a styl focení líbí mrkněte na portfolio a služby co nabízím.



Nikdy jsem neměl negativní zkušenosti jak s prodejem, tak koupí. Zboží bylo v solidním stavu a vždy odpovídalo popisu inzerátu.

  1. Nakupujte na prověřených bazarech

    • Existují bazary zaměřené na fototechniku. Na těch se vyplatí prodávat / kupovat techniku z druhé ruky. Specializované bazary se dostanou spíše do podvědomí lidí se zájmem o fotografování, a nepoctivce většinou poznáte od těchto lidí – prostě prodávané technice nerozumí. Nakupovat na ověřených fotobazarech s pravidelnými nabídkami a poptávkami – např.: www.paladix.cz, www.fotobazar.cz, www.aukro.cz (spotřebitelská ochrana – recenze a hodnocení prodejců).
  2. Prověřte si email nebo telefon

  3. Pozor na příliš výhodné nabídky

    • Nejčastěji se můžeme setkat s Nigérii. Scénář je vždy stejný. Zkomolenou češtinou podaný inzerát s cenou jak říkajíc beroucí dech.
    • Při reakci na takovouto nabídku obvykle obdržíte email s instrukcemi pro platbu – vždy velmi daleko do zahraničí.
    • Doporučuji neposílat zboží do zahraničí – po vystavení inzerátu vám bude chodit hodně emailů se zkomolenou češtinou z google translator (více emailů, při vystavení dražšího zboží) – neřešte, neodpovídejte. Pravý kupec se najde v ČR do pár dnů.
    • Rovněž ignorujte nabídky, které po vás chtějí osobní informace, nebo údaje o vašem bankovním účtu.
  4. Co je psáno, to je dáno

    • Než dojde k samotnému osobnímu vyzkoušení a předání, potvrďte si přes email veškeré podmínky prodeje. Při problému máte potvrzeno na jakých podmínkách jste se domluvili a odsouhlasili v mailu.
    • Pokud odpovídáte na více emailů, je dobré přiložit pod text emailu citovaný inzerát – víte odkud dotyčný je, jaké podmínky uvedl v inzerátu a cenu.

  5. Naskenujte si průkaz totožnosti

    • Pokud si nemůžete zboží vyzkoušet osobně. Důvěryhodného prodejce poznáte od podvodníka lehce. Vyměňte si občanky, nebo jiný průkaz totožnosti.
    • Pokud na to přistoupí je velká pravděpodobnost že obchod proběhne bez problémů.
  6. Testovací snímky

    • Nechte si zaslat snímky z přístroje, objektivu co se chystáte koupit. Podle exif informací si ověříte že fotografie nebyly nafocené z něčeho jiného.
    • Při osobním vyzkoušení porovnejte snímky zaslané prodejcem s vašimi vyfocenými. Můžete narazit například na drobné šrámy na antireflexní vrstvě objektivu které byly na fotografii vyretušovnány, nebo například na mastné fleky, které jsou způsobeny nečistotami na senzoru.
    • Pokud jste na tyto nedostatky nebyli předem od prodejce upozorněni, vyjednejte s prodejcem slevu, nebo od obchodu opusťte.
  7. Osobní vyzkoušení

    • Nejlepší způsob – na první pohled je vidět jak technika vypadá, jestli vše odpovídá fotografiím a popisu v inzerátu. Lze vyjednat slevu, pokud se vám zboží nezdá (poškozeno, objektiv je špinavý – není doladěno ostření – objektiv trpí na FF nebo BF). Můžete položit otázky prodejci, proč prodává, z jakého důvodu – podle reakce poznáte jak člověk zapůsobí.
    • Pokud s fotografováním začínáte – vemte si sebou zkušenějšího kamaráda, člověka, kdo se v oboru vyzná
    • Stalo se mi že na prodej objektivu z druhé ruky dorazil kupce s technikem z Nikon servisu.

  8. Sepište si jednoduchou kupní / prodejní smlouvu

    • Není důvod bát se podepisování. Kupní smlouva je naprosto triviální dokument a člověk by měl být schopen ji během pár okamžiků přečíst a zanalyzovat a rozhodnout se pro podpis, či menší úpravu…
    • Kupní smlouva by měla být základem drahého zboží (většinou se jedná o světelné teleobjektivy, objektivy na Full Frame zrcadlovky).
    • Seriozní prodejce většinou nabídne i záruku na prodávaný kus zboží. Pokud prodává objektiv fungující 5 let, jedná se spíše o hezké gesto, jelikož funguje-li takovou dobu, není důvod aby přestal pracovat po půl roce od koupě.
    • Pokud nakupujete fototechniku z kamenného bazaru, máte ze zákona šesti měsíční záruční lhůtu.
  9. Nákup použitého objektivu

Optickou kvalitu snímků vám určuje objektiv – ne tělo zrcadlovky

Proto je dobré vědět čeho si všimnout při nákupu objektivu z druhé ruky.

Zároveň se jedná ale o nejbezpečnější obchod, protože v naprosté většině případů jsou vady rozpoznatelné při osobním vyzkoušení, a dají se velmi rychle zjistit a ověřit. Jak tedy postupovat:

    • Optická část

      1. Optická soustava – Defekty způsobené poškrábaným předním optickým členem (např. od letících kamínků) se nemusí projevit při testovacích snímcích, ale za určitých podmínek (jiný úhel světla procházející skrze objektiv – typické jsou východy a západy slunce v kombinaci s vysokým clonovým číslem).
      2. Věnujte proto maximální pozornost při kontrole optiky (zeptejte se také prodejce jestli používal ochranný filtr na objektiv – pokud kupuji objektiv, automaticky k němu kupuji UV filtr, nebo jiný ochranný filtr – bez toho nefotím).
    • Mechanická část

      1. Chod ostřícího prstence by měl být bezproblémový – Žádné drhnutí, škrábání, nebo zasekávání v celém svém rozsahu. Pokud ano, svědčí to o problému (pád objektivu, písek…).
      2. Průhled skrz objektiv bez obou krytek by měl být čistý. Částice mikroprachu v objektivu používaném 5-10 let se můžou objevit, nicméně na výslednou fotografii to vliv nemá.
      3. Pokud narazíte na objektiv s nefunkční clonou – ruce pryč. Clona nereaguje na nastavení jiné hodnoty na fotoaparátu a zůstává v jedné poloze.
      4. Vnější škrábance na plastových a kovových částech, nemusí mít vliv na optickou kvalitu objektivu. Zároveň ale dostáváte informaci, že s objektivem mohlo být manipulováno špatně – objektiv mohl utrpět pád s vnitřním poškozením, které není viditelné navenek – doporučuji poté důkladně vyzkoušet a při sebemenší pochybnosti obchod zrušit.

  • Update 05/2019 

    Další tip co se vám určitě bude hodit:
    Naplánujte si předání objektivu na Vámi vybrané místo, kde objektiv který kupujete můžete rovnou vyzkoušet.
    Příklady:

    • Kupujete teleobjektiv na detaily krajinek? Domluvte se s prodejcem na vyhlídce nad městem.
    • Kupujete širokoúhlý objektiv na architekturu? Domluvte se na předání např. v hotelu, nebo na náměstí.

  1. A jeden tip pokud kupujete tělo zrcadlovky

    • Co je rozhodně povinnost si zjistit od prodejce:
      1. Počet expozic (většinou se jedná o rozhodující informační faktor o digitální zrcadlovce)
      2. Stáří fotoaparátu po optické stránce (oděrky, prach, odlepující se grip, ošoupaný povrch)
      3. Předchozí použití (jinak na tom bude zrcadlovka sloužící pouze v atelieru a jinak bude vypadat zrcadlovka pro sportovní, reportážní účely – kosmetický stav, počet expozic)

Máte už zkušenosti s prodejem nebo nákupem fotografického zboží z druhé ruky?

Pokud by vás zajímaly další tipy a rady, napište mi do komentářů.

-----------------------------------------------------------------------------------

Don`t copy text!

Pin It on Pinterest

Share This