Pokud jste se i vy čerstvě zařadili k těm, kteří se na svět chtějí dívat skrze objektiv fotoaparátu, určitě vás bude zajímat, který si pořídit, aby vás nadšení velmi brzy nepřešlo. Co by měl splnit správný fotoaparát pro začátečníka? V následujícím článku vám představím nejlepší fotoaparáty pro začátečníka.
4 Nejlepší fotoaparáty pro začátečníky ve zkratce
Nikon D3400 + 18-55 mm AF-P VR
VOLBA Č.1 MEZI ZAČÁTEČNÍKY
Rozlišení: 24,7 Mpx
Velikost snímače: APS-C
Váha: 445g
Sony a6000 s objektivem 16-50 mm
NEJLÉPE HODNOCENÝ
Rozlišení: 24 Mpx
Velikost snímače: APS-C
Váha: 344g
Fujifilm X-A5 s objektivem 15-45 mm
NEJLEPŠÍ POMĚR CENA-VÝKON
Rozlišení: 24,2 Mpx
Velikost snímače: APS-C
Váha: 361g
Veškeré fotky co na webu naleznete je možné vytisknout na plátno, nebo kapa desku. Pokud se vám můj způsob a styl focení líbí mrkněte na portfolio a služby co nabízím.
Olympus OM-D E-M10 Mark II s objektivem 14-42 mm
Rozlišení: 16,1 Mpx
Velikost snímače: 4/3
Váha: 390g
3 znaky pro výběr nejlepšího fotoaparátu pro začátečníky
- Cena fotoaparátu
Začátečník může být poměrně zmatený. Technických pojmů, které si musí osvojit, je totiž celá řada. Setkávat se budete s termíny jako ISO, clona nebo ohnisková vzdálenost. Dobrou zprávou je, že technologický pokrok poslal ceny digitálních zrcadlovek významně dolů a s cenami kompaktů už jsou leckdy srovnatelné.Za svoje peníze tak můžete získat poměrně dost funkcí, které vám na vašem úplně prvním fotoaparátu budou stačit. Navíc vám zrcadlovka dost chyb promine, takže pro začátečníka je bezesporu velmi vhodným nástrojem, jakkoli se může zdát, že vstupní investice je vyšší. Případně zvolte alternativu v podobě tzv. bezzrcadlovek, což jsou kompakty s vyměnitelným objektivem, viz dále modely Fujifilm X-A5 a Sony a6000.Jako u mnoha dalších produktů platí, že cena vás nevyhnutelně bude limitovat. Nemůžete si zkrátka dovolit investovat víc, než máte. Smiřte se ale s tím, že by neměla být určitě tím jediným. Pátrejte po přístroji, který poskytne nejvhodnější poměr ceny a výkonu. - Manuální režim
Jakkoli to pro začátečníka může vypadat komplikovaně, je nutné si ověřit, zda vybraný model manuální režim vůbec má. Poté se na něj musíte zvyknout, pokud to s fotografováním myslíte alespoň trochu vážně. Naučte se, co znamená clona a zkuste si, jak ji spolu s časem a hodnotou ISO nastavovat ručně. Na výsledku se vám vaše úsilí bohatě vrátí, takzvaná automatika vám nikdy nemůže dát tak hezké fotky. Byť automatický režim nevyžaduje žádné úsilí a to jediné, co od vás očekává, je stisknutí jediného tlačítka, nemělo by vás to odradit. - Objektivy
Objektivy jsou prakticky samostatnou kapitolou. Nevyhnutelně se tak dostanete do sféry zrcadlovek, které zkrátka ve srovnání s kompaktem dokáží mnohem více. Výběr mezi širokoúhlými, teleobjektivy a standardními objektivy bude nutně dál záviset na tom, co se vlastně chystáte fotit. Jiný využijete pro fotografování přírody a jiný pro portréty.
Jak si vybrat fotoaparát?
Fotoaparát je vždy vhodné si vyzkoušet, abyste věděli, jak vám sedí, jak se vám s ním pracuje a jestli vás na něm při jeho ovládání nebude něco rozčilovat. Ideální tak je zajít se osobně podívat do obchodu.
Pokud tu možnost nemáte, zvolte prověřený internetový obchod, kde víte, že nebudou problémy s vracením zboží. Tuzemské zákony garantují, že obchodník by vám měl vždy zboží vzít zpět do 14 dnů. Vracet můžete výrobek bez udání důvodu.
Případně můžete svůj zájem rozšířit i do zahraničí, například na Amazon. Tam si ale podmínky vracení (lhůta a případná nutnost originálního obalu) pečlivě nastudujte, abyste nebyli nepříjemně překvapeni.
Nejlepší fotoaparáty pro začátečníky
#1 Nikon D3400 s objektivem 18-55mm
Nikon D3400 parametry:
Typ: Digitální zrcadlovka
Formát snímače: APS-C
Rozlišení: 24,7 Mpx
Rozměry: 124 x 98 x 75,5 mm
Hmotnost: 445 g
Cena: Klikněte zde pro aktuální cenu fotoaparátu
Recenze fotoaparátu Nikon D3400
Jedná se o jednu z nejlepších možností ve světě digitálních zrcadlovek pro začátečníka. Digitální zrcadlovky obecně vynikají nízkou hmotností, dobrou ergonomií a solidní výdrží baterie.
Nikon vydrží 1200 snímků na jedno nabití. Od obrazového snímače formátu DX se můžete dočkat rozlišení 24,7 milionu pixelů. V cenové kategorii tak lze rozhodně jako první pořízený přístroj na „lepší“ fotografování vřele doporučit.
Nikon se dodává s objektivem 18-55 mm. Později si samozřejmě budete dokupovat další, jinak by se ostatně vytratil smysl nakupování zrcadlovky. Lze ještě doporučit pevnou padesátku nebo pětaosmdesátku.
Začátečník uvítá nízkou hmotnost, díky které vás určitě po pár fotovýpravách nepřestane bavit s sebou fotoaparát nosit. Vyhovovat vám bude i velmi dobře řešené ovládání. Využijete i další funkce: Natáčení videa ve Full HD kvalitě, sdílení snímků přes funkci Bluetooth nebo sekvenční snímání rychlostí 5 snímků za sekundu.
Hlavní devizou nezkušených fotografů je bezesporu režim Guide, což je jakýsi průvodce pro začátečníky, který vám ukáže příslušná nastavení, pokud fotoaparátu řeknete, co chcete fotit.
AKTUÁLNÍ CENA FOTOAPARÁTU NIKON D3400
#2 Sony a6000 s objektivem 16-50mm
Sony a6000 parametry:
Typ: Digitální kompakt, bezzrcadlovka
Formát snímače: APS-C
Rozlišení: 24 Mpx
Rozměry: 191 x 120 x 44 mm
Hmotnost: 344 g
Cena: Klikněte zde pro aktuální cenu fotoaparátu
Recenze cestovního fotoaparátu Sony a6000
Model od Sony si svými parametry dělá ambice stát se alternativou zrcadlovek, ačkoli se jedná o kompakt, konkrétně se jedná o systémový kompakt s čipem zrcadlovky – APS-C. A k dispozici tedy má i vyměnitelné objektivy. Ani po několika letech od okamžiku, kdy se na trhu představil jako novinka, nijak nezestárl. Stále se jedná o volbu, kterou vřele doporučuji.
Zrcadlovky se od tohoto Sony konstrukčně liší přítomností sklopného zrcátka a optického hledáčku. Kdo ale s hledáčkem není zvyklý pracovat, pravděpodobně se bez něj do začátku obejde. Novější zrcadlovky již mají možnost živého náhledu, který lze pro začátečníka opět vřele doporučit vzhledem k tomu, že na první pohled poznáte změny v nastavení tak, jak se budou projevovat ve výsledné fotografii. Navíc můžete fotit díky tzv. live view a výklopnému displeji z jiného úhlu, čímž vytvoříte zajímavé snímky z odlišné perspektivy.
Objektiv s ohniskovou vzdáleností 16-50 mm je dostatečně všestranný a komu nevyhovuje zrcadlovka kvůli své objemnosti, představuje tento fotoaparát od Sony celkem jasnou volbu. Podpora zmiňovaného manuálního režimu je k dispozici rovněž. Silnou zbraň představuje i autofocus, který dokáže ostřit za 6 setin sekundy a disponuje 179 fázovými body. Naproti tomu na počátku nejspíš příliš nevyužijete vyklápěcí displej, byť jeho přítomnost potěší.
AKTUÁLNÍ CENA FOTOAPARÁTU SONY a6000
#3 Fujifilm X-A5 s objektivem 15-45 mm
Ricoh GR II parametry:
Typ: Digitální kompakt, bezzrcadlovka
Formát snímače: APS-C
Rozlišení: 24,2 Mpx
Rozměry: 116 x 67 x 40 mm
Hmotnost: 361 g
Cena: Klikněte zde pro aktuální cenu fotoaparátu
Recenze cestovního fotoaparátu FUJIFILM X-A5
Opět se jedná o bezzrcadlovku, může se ale chlubit výkonem slibujícím snímky srovnatelné s klasickými zrcadlovkami. Dobrý poměr výkonu a ceny pak z tohoto fotoaparátu dělá model, kterému by měli věnovat pozornost i začátečníci.
Funkcí, která si zaslouží zmínit, je tzv. korekce (doslovně též kompenzace) expozice. Ta spočívá v možnosti ovlivnit (zde jednoduše kolečkem) expozici tak, jak ji fotoaparát nastavil v automatickém režimu.
Další parametry, jimiž vyniká, jsou rozlišení 24,2 megapixelů, množství pokročilých filtrů, 4K video a technologie Bluetooth dovolující snadné sdílení snímků. Zdařilou výbavu korunuje otočný displej o 180°. Doporučit Fujifilm X-A5 lze jako ryze rodinný fotoaparát, který vám prokáže dobrou službu na výletech či rodinných oslavách. Velmi snadno se ovládá a objektiv je dostatečně univerzální. Zdařilý retro design sice není tím nejdůležitějším, svoje fanoušky si ale najde.
AKTUÁLNÍ CENA FOTOAPARÁTU FUJIFILM X-A5
#4 Olympus OM-D E-M10 Mark II
Olympus OM-D E-M10 Mark II parametry:
Typ: Kompakt s výměnnými objektivy Olympus
Formát snímače: 4/3
Rozlišení: 16 Mpx
Rozměry: 44 x 123 x 85 mm
Hmotnost: 467 g
Cena: Klikněte zde pro aktuální cenu fotoaparátu
Recenze cestovního fotoaparátu Olympus OM-D E-M10 Mark II
Tento Olympus představuje vysoce kompaktní model pro příznivce malých designových přístrojů. Naštěstí už dávno neplatí, že zmenšení těla fotoaparátu by si vyžádalo i menší objektiv a spolu s tím nutně horší rozlišení.
Využívá totiž standardu systém Mikro 4/3 (anglicky Micro Four Thirds neboli MFT). Specifikace je shodná s konstrukcí zrcadlovek, avšak absence prostoru pro sklopné zrcátko a optický hranol dovoluje ony nízké rozměry, aniž by utrpěla kvalita obrazu.
Menší, lehčí, tudíž i levnější budou i objektivy, které si dokoupíte. I začínajícímu fotografovi se vyplatí přemýšlet poněkud více dopředu a uvažovat taktéž náklady spojené později s pořizováním nových objektivů, ke kterému s vysokou pravděpodobností časem dospějete.
Olympus vyniká skvělou kvalitou fotografií, velmi zdařilou ergonomií ovládání a nabídne i pětiosou stabilizaci obrazu. Za horších světelných podmínek si můžete snížit ISO nebo použít pomalejší rychlost závěrky. Uniknout by vám neměla ani možnost změnit si ostřící bod pouhým pohybem prstu na dotykovém LCD displeji.
Zařízení obsahuje mnoho funkcí jako zabudovanou wifi nebo filtry, které vás budou bavit pokud jste náruživý uživatel Instagramu. Tyto filtry už ale pro výběr z hlediska začátečnického fotografování příliš důležité nejsou.
AKTUÁLNÍ CENA FOTOAPARÁTU OLYMPUS OM-D E-M10
Nejlepší fotoaparáty pro začátečníky – slovo závěrem
Pokud s fotografováním opravdu začínáte, neuděláte rozhodně chybu při koupi jednoho z výše zmiňovaných fotoaparátů. Konkurence je dnes tak velká a zároveň tak malá. Výrobci si nemohou dovolit udělat nějakou zásadní chybu. Veškeré fotoaparáty jsou nabité nejnovějšími technologiemi a rozhodně potěší každého začínajícího fotografa.
Stejně ale nutno podotknout, že výsledná kvalita fotografie závisí vždy a jen pouze na fotografovi ;-). Nezapomeňte na to.
Nyní víte, jaký fotoaparát si pro začátek pořídit a já vám tak závěrem přeju plno kvalitních zážitků a fotografií.
Ještě poslední věc na závěr
Pokud hledáte ideální fotoaparát na cesty – podívejte se na článek „Nejlepší cestovní fotoaparáty„.
Dobrý den. Chci si koupit nějaký fotoaparát https://yeselektro.cz/digitalni-fotoaparaty/911559-digitalni-fotoaparat-canon-powershot-sx540-hs-20-3-mpix-zoom-opticky-50-x-cerna.html a zaujal mě tento. Oplatí se dnes takový koupit a nebo mám raději investovat do dražšího?
Dobrý den,
mohl byste mi poradit co koupit synovi jako startovní foťák a lze pořídit něco, co fotí trochu hezky, cca do 10 tis.? Děkuji P.F.
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jaký je nejlepší fotoaparát (cca do 13 000) pokud bych chtěl převážně fotit přírodu a portréty. Tím pádem žádné sporty nebo rychlejší objekty. Vím, že už zde tyto otázky padly, ale píšu tento komentář 14.10.2020 a tak nevím jestli se nějaká doporučení nezměnila. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, neudělám chybu když zainvestuju do jednoho z těchto fotoaparátu? Fujifilm X-A10 + 16-50mm f/3.5-5.6 (7000), Sony Alpha A5100 černý + objektiv 16-50mm (10 000), Canon EOS M100 šedý + M15-45mm (12 000).
Děkuji.
Dobrý den,
prvně je dobré si říci, na co budu fotoaparát potřebovat. Na cestování, na rodinné focení, focení sportu, reportáže? Každá kategorie vyžaduje něco málo odlišného od fotoaparátu a je dobré na to myslet.
Martin
Fotoaparát budu potřebovat na cestování a tím pádem fotit krajinky, západy a východy slunce, dále rodinná fota apod. Poté s fotkou si trochu i pohrát takže focení ve formátu RAW. Do zrcadlovky se mě moc nechce, spíše něco s APS-C (micro 4/3 jsem zavrhl kvůli velikosti čipu ale třeba mě dáte tip) a abych mohl časem i měnit objektiv. Nechci nic drahého (hranice je 13 000) a hlavně ne bazar. Díky.
Jakub.
Z vašich parametrů bych se nebál jít do Sony A5100 nebo A6000 se základním objektivem 16+50. Určitě s ním chybu neuděláte, objektiv můžete vždy měnit za lepší a z vašich vypsaných 3 modelů se nejlépe bude držet. Je to divné kritérium ale pro mě velmi důležité :-). Technické parametry se dozvíte všude, osobní zkušenosti jsou něco jiného.
Dobrý den,
Chci se zeptat jaky fotoaparat by jste mi doporucil, chtel bych fotit jak sport tak i prirodu, proste skoro vse ale nejvice ten sport (hokej)
Dobrý den Aleši. Ohledně sportu bych se nerozmýšlel a šáhnul bych po zrcadlovce. Na sport potřebujete rychlý fotoaparát, rychlý autofokus, kvalitní čip, kde při vyšším ISO nebudou fotky ztrácet kvalitu + variabilní objektiv. Nevím přesně jak moc se focení sportu věnujete a kde se při tom pohybujete, ale nad ničím jiným než digitální zrcadlovkou, případně bezzrcadlovkou. bych neuvažoval. Zkuste blíže specifikovat sportovní událost.